přeprava pyrotechnických výrobků jako nebezpečného nákladu
Po silnicích se totiž přepravuje zhruba 1500 látek, které jsou označovány jako nebezpečné. Tento počet zdaleka není konečný a každoročně se seznam rozšiřuje a podle odborných odhadů budou roku 2010 na silnicích České republiky nebezpečné látky tvořit 80 procent všeho přepravovaného zboží. Úměrně tomu každoročně přibývá i havárií.
Odpovídají tomu ale podmínky, za nichž se rizikové náklady přepravují? Legislativně vcelku ano. K evropské dohodě, která velmi striktně vymezuje pravidla převážení nebezpečných látek (ADR), přistoupilo Československo roku 1986. Od roku 1994 je dohoda ADR celá zakotvena i v českém zákoně o silniční dopravě. Praxe je ale všem zákonům, nařízením a předpisům poněkud vzdálena. Bohužel, řidič často ani neví, co vlastně veze, nebo má v dokladech uvedenou jinou látku, než která je naložena.
Auto s nebezpečnou látkou musí být samozřejmě označeno výstražnými tabulemi a bezpečnostními značkami, řidič je povinen mít u sebe nákladní list s pojmenováním látky včetně podrobností, osvědčení o schválení auta k přepravě nebezpečných látek, pokyny pro případ nehody, osvědčení o vyškolení řidiče atd. To vše musí pochopitelně znát všichni řidiči nákladních vozů, garážmistři i majitelé firem.
Co ale my, řidiči ostatních vozidel?
Měli bychom především vědět, že vozidlo, označené žlutými čtvercovými tabulemi s kódem veze nebezpečný náklad. Při ohlašování jakékoliv nehody takovéhoto vozu bychom měli hasičům či policii tento kód sdělit – může to doslova a do písmene zachránit lidské životy!
Základní kurz ADR
- Hlavní druhy nebezpečí
- Co dělat v případě nehody (první pomoc, bezpečnost silničního provozu, základní znalosti o používání ochranných prostředků)
- Označování bezpečnostními značkami a další způsoby signalizace nebezpečí
- Zákazy společné nakládky do jednoho vozidla nebo do jednoho kontejneru
- Bezpečnostní opatření při nakládce a vykládce nebezpečných věcí
- Manipulace a uložení kusů ve vozidle
Obnovovací kurz ADR
Účelem tohoto kurzu je aktualizovat znalosti nabyté v základním kurzu a zároveň musí zahrnovat problematiku posledního rozvoje techniky, vývoje právních předpisů a nebezpečných věcí
Co je ADR
Mezinárodní i vnitrostátní silniční přepravu nebezpečných věcí upravuje Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravu nebezpečných věcí Dohoda ADR. Tato dohoda ADR byla od 1.7.2001 komplexně restrukturalizována a znění příloh A a B bylo v češtině a angličtině zveřejněno dne 14.2.2002 ve Sdělení MZV č. 6/2002 Sbírky mezinárodních smluv. Některé vybrané změny jsou novelizovány ve Sdělení MZV č. 65/2003.
Poradce je dle Osvědčení o odborné způsobilosti bezpečnostního poradce pro přepravu nebezpečných věcí, vydaného Ministerstvem dopravy a spojů ČR ze dne 8.10.2002 oprávněn poskytovat služby poradce ADR pro podniky, které přepravují nebezpečné věci po silnici, a pro podniky, které provádějí nakládku nebo vykládku spojené s touto přepravou, a to pro třídy nebezpečných věcí 1, 2, 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1 , 5.2, 6.1, 6.2, 8, 9.
Třída 1 – Výbušné látky a předměty
Výbušné látky: tuhé nebo kapalné látky (nebo směsi látek), které mohou chemickou reakcí vyvinout plyny takové teploty, takového tlaku a takové rychlosti, že mohou způsobit škody v okolním prostředí.
- Výbušné předměty: předměty, které obsahují jednu nebo více výbušných nebo pyrotechnických látek.
- Látky a předměty výše nejmenované, které byly vyrobeny k vyvolání praktického účinku pomocí výbuchu nebo pyrotechnického efektu.
- zábavná pyrotechnika má nejčastěji značku 1.4G
- výrobky pro ohňostroje pak 1.3G
Značky:
vozu s vybavením ADR se využívá pro přepravu zábavné pyrotechniky
Categories: Přeprava pyrotechniky podle ADR
Komentáře byli již uzavřeny