PyroExpert.cz

Jak to že se mění barva?

Jak to že se mění barva?

Měnící se barva světliček je původní technologie (Changing color star) u japonských ohňostrojů. Změna barvy světličky je založena na principu změny struktury světličky, jak ukazuje prostřední obrázek. Světlička je soustředná kulička skládající se z určité vrstvy prášku, který hořením prostupuje do jiné barevné vrstvy.  Tento typ světličky, se nazývá “Kakeboshi = multi coated star”.

svetlicka2

svetlicka1

svetlicka3

Princip výroby spočívá ve: Dáme li standardní materiál jako je zrno řepky či keramické zrnko na který se potompostupně obaluje a obalujte  vrstvami v prášku (každá vrstva představuje jinou barvu). Vrstvy nanášíme  znovu a znovu ve předem zvoleném pořadí. Tato nanášecí práce se v součastnosti dělá ve světličkové míchačce “Star-rolling machine”, vypadá jako klasická stavební míchačka . Tento stroj se hovorově nazývá “míchací hrnec” (v angličtině). Rozprostřením a vysušením na sušícím stole pod sluncem se musí zakončit každý proces nanášení jednotlivých vrstev . Po vysušení se na suché světličky může nanášet další vrstva. A  světličky pomalu rostou a rostou, až do své finální velikosti. Opakování tohoto procesu trvá asi 17 dnů pro vytvoření nejmenší světličky v průměru dvacet milimetrů, která se používá pro 12 palcovou kulovou pumu.

Vždy je potřeba kvalitní a homogenní dokončení dané velikosti pro každou vyrobenou světličku, aby byla zajištěna změna barvy u všech světliček najednou. Existují určité metody výroby světliček. Kakeboshi = multi coated star” jsou velmi časově náročné na výrobu. Tato metoda je unikátní pro Japonsko.

Lisované světličky jsou populární hlavně v továrnách mimo japonsko, zvláště v Evropě. Princip  spočívá vpouze v  jednom druhu prášku, kde výroba je jednodušší než u potahovaných světliček a má pevnou a standartní kvalitu, ale použít je zde pouze jeden druh prášku, a ten dává jen jednu barvu světličkám.
Ale z vlastní zkušenosti můžeme tvrdit, že obě tyto technologie už Čína  používá mnoho let, měnící se barvu světličky můžeme najít v profesionální pyrotechnice převážně v kulových pumách již od velikosti 3 palce, tj 75mm.

Categories:   Přeprava pyrotechniky podle ADR, vše o pyrotechnice od výroby, druhy po použití

Tags:  ,

Komentáře

Komentáře byli již uzavřeny